Letní výlety

Rozhledna Štěpánka
Rozhledna Štěpánka

Rozhledna Štěpánka

Oblíbený výlet je na nejkrásnější rozhlednu Čech -  Štepánku. Doporučujeme popojet autem do blízké obce Příchovice, tam zaparkovat a krátkou procházkou (1,5 km) dojít na rozhlednu.

V okolí rozhledny jsou rovinaté upravené cesty, kde je možné jezdit i s kočárkem a bezpečně vypustit malé děti. Jedna z cest vás dovede na vápencové Bílé skály s vyvřelými křemennými žilami, odkud je krásný výhled, který rozhodně stojí za námahu.

Když dostanete hlad či chuť, stačí z rozhledny seběhnout cca 300 m a ocitnete se u Turnovské chaty, ve které bezkonkurenčně vaří. 
 


Vodní nádrž Souš

Pokud Vás těší pohled na vodní hladinu, určitě se vydejte na přehradu Souš. Můžete se pouze pokochat pohledem nebo můžete obout kolečkové brusle a projet se podél nádrže po krásné nové hladce vyasfaltované silnici, na kterou sice mohou auta, ale převahu zde v létě jednoznačně mají turisté, kočárky a kola. 

Jen pozor v zimě, kdy je silnice uzavřena.

Vodní nádrž Souš
Vodní nádrž Souš

Osada Jizerka
Osada Jizerka

Osada Jizerka

Osada Jizerka- historické naleziště polodrahokamů. Všechny cesty je možno projíždět na kole. V případě, že pojedete autem, zaparkujte na okraji obce na vyhrazeném parkovišti a vydejte se podle ukazatelů do vyhlédnutého cíle. 

Zatěžkávací zkouškou bude výstup na bývalou sopku nazvanou Bukovec, pro vytrvalce je výzvou nejvyšší hora Jizerských hor Smrk a sjezd tzv. Nebeským žebříkem


Protržená Přehrada
Protržená Přehrada

Protržená Přehrada

O nedokonalé práci předků - svědčí dochovaná protržená přehrada na Bílé Desné. V důsledku špatně provedené práce se přehrada 18. září 1916 (zhruba po roce existence) protrhla a voda smetla obce nacházející se podél toku Bílé Desné.

Projděte si naučnou stezku, kde se dozvíte mnoho zajímavých informací o této tragické události.


Hora Jizera
Hora Jizera

Hora Jizera

Hora Jizera je velmi oblíbený cíl výletníků. Do blízkosti hory se lze dostat bez problému na kole, ale můžete se přiblížit i autem.

Pokud pojedete autem, zaparkujte u restaurace Smědava a odtud se vydejte pěšky na vrchol. Do batůžku doporučuje přibalit svačinu, kterou se odměníte na vrcholu.


Pantheon a skalní město

Také Malá Skála je výborným počátečním bodem pro výlety. Rozkládá se po obou březích řeky Jizery a dominuje jí zřícenina skalního hradu Vranov - Pantheon, který se majestátně tyčí nad obcí. Zároveň odtud můžete vyrazit do skalního města, na zříceninu hradu Frýdštejn anebo vvyzkoušet lanový park a koupání v Jizeře. 

Pantheon
Pantheon

Jezerní dóm
Jezerní dóm

Bozkovské dolomitové jeskyně

Hezký výlet pro děti představují Bozkovské jeskyně. Přístupné jsou v létě i v zimě, ale v létě je zájem o prohlídky větší, a proto si místo raději zarezervuje dopředu. Prohlídkový okruh trvá přibližně 45 minut.

Pro dospělé bude na konci prohlídky odměnou pohled na největší podzemní jezero v Čechách nazvané Jezerní dóm, na jehož hladině se zrcadlí krásy celé jeskyně.


Minipivovar Prdek

Pěšky můžete podniknout výpravu do Pasek nad Jizerou. Za odměnu ochutnejte pivo z místního Minipivovar Prdek a rovnou se i najezte, velká porce zasytí i větší jedlíky.

Pivovar Prdek
Pivovar Prdek

A mnoho a mnoho dalšího..

  • Vysoké nad Jizerou -  vstupní brána do Krkonoš. Za shlédnutí stojí Kramářova vila
  • Ještěd - dominanta, z jejíhož vrcholu za dobré viditelnosti přehlídnete polovinu Čech
  • Zřícenina hradu Navarov - spojte s Palackého stezkou podél řeky Kamenice
  • Příchovice - dle cimrmanologů obec Liptákov, navštivte Cimrmanův maják a muzeum
  • Albrechtice v Jizerských horách - továrna na dřevěné hračky
  • Hejnice  - významné poutní místo a kostel